Mire jó a vörös áfonya?

Igazi szuper gyümölcs ez az Észak-Amerikából és Észak-Európából származó cserje termése, valóságos csodaszer. Egyedülállóan savanykás-fűszeres, de egyúttal édes íze van, a gasztronómiában kiválóan illik a vad ételek és a sült camembert mellé köretként vagy szószként. Az áfonyaszósz kiváló pulykához, kacsához és más szárnyasokhoz is. Remek párost alkot a dióval, naranccsal, sertéshússal, bátran próbáljuk ki süteményekhez is, vagy ízletes lekvárt és készíthetünk belőle.

[wp_ad_camp_1]

Magas tápanyagtartalma miatt étkezési célok mellett a gyógyászatban is felhasználják. Általában a húgyhólyag, vagy a vese betegségeinek kezelésére használják, emellett kiválóan lehet kezelni vele emésztési zavarokat. Áfonyalét fogyasztva megelőzhetők a különböző húgyúti fertőzések, májbetegségek, gyomorpanaszok és a fekélyek is. Vád a fogszuvasodás ellen is a benne lévő anyagok megakadályozzák a baktériumok megtapadását a fogakon meggátolva a lepedékképződést. Méregtelenítő hatása miatt remek kiegészítője a fogyókúrának is. Rengeteg élettanilag fontos vitamint tartalmaz, többek között A, B, C és E vitaminokban gazdag, kimagasló flavonoid és antioxidáns tartalma.

Vörös áfonya

Vörös áfonya

Citromsavat, almasavat oxálsavat és omega-3 savakat is tartalmaz. Vérképzést serkentő, immunrendszert erősítő összetevői tovább növelik előnyei számát. Hazánkban a Zempléni-hegységben, a Mecsekben, valamint a Nyugat-Dunántúl néhány pontján termesztik. Főként a savas, nedves tőzeg talajban érzi jól magát, nem igényel sok öntözést. Az amerikai indiánok már Kolumbusz Kristóf partraszállása előtt is használták. Kereskedelmi célokra mintegy 200 évvel ezelőtt kezdték el termeszteni. A gyümölcsöt kézzel szüretelik, eltávolítva ekkor a leveleket is, amiből megfázás és húgyúti megbetegedés kezelésére alkalmas gyógyteát készíthetünk.